Instrukcja życia w spokoju

Candice Kumai, amerykańska pisarka i szef kuchni o japońskich korzeniach, prezentuje czytelnikom swoją kolejną książkę “Życie według Kintsugi. Japoński sposób na długie i pełne życie”, w której zawiera garść przydatnych porad odnośnie wyciszenia umysłu, czerpania radości z drobnostek i zachowania odpowiedniego balansu emocjonalnego. Dziedzictwo azjatyckie poprowadziło autorkę do poszukiwania drogi ku zdrowiu i szczęściu, którym z chęcią dzieli się w swojej publikacji. Przeprowadza przez swoje ulubione japońskie tradycje i praktyki pielęgnowania wewnętrznej siły oraz życia w łaskawości, przeplatając to dziesiątkami przepisów na zdrową kuchnię. Książka zapewnia narzędzia, których potrzebuje każdy, by odnaleźć siebie na właściwym torze ku sztuce dobrego życia.

Tytułowa Kintsuga to japońska sztuka zdobnicza, polegająca na zapełnianiu pęknięć w naczyniach wylewaniem złota lub osadzaniem kamieni szlachetnych w wyżłobieniach. Dokładnie taki sposób Kumai widzi na zapomnienie o wszystkim, co nas boli lub w jakikolwiek sposób zraniło nas w przeszłości. Każda blizna, złe wspomnienie, powinno zostać zasklepione i wybaczone, a blizny uwypuklone i noszone przez nas z dumą. Zdecydowanie powinniśmy czerpać z nich lekcje, ale też pamiętać, że każda z nich nasz ukształtowała.

Rytm życia = rytm natury

Autorka wychodzi z założenia, że niczego w życiu nie powinniśmy przyspieszać, a rytm dnia winniśmy podporządkować rytmowi przyrody, któremu pod żadnym pozorem nie powinniśmy się sprzeciwiać. Jeśli chcemy zmienić swoje życie na lepsze, w żadnym wypadku nie powinniśmy robić tego nagle i pochopnie, ważna jest metoda małych kroków, w której będziemy się również wynagradzać, czasami nawet wyłącznie za chęć podjęcia trudu, a nie samo jego wykonanie. Technika łagodnej samodyscypliny działa wedle Kumai o wiele lepiej na nasze samopoczucie, dzięki czemu częściej i chętniej podejmujemy próby odmiany naszego trybu życia.

Bardzo dużo miejsca poświęcone zostaje stracie, zarówno tej materialnej, która okazuje się niepotrzebna, jak i decyzjom, których zawsze się baliśmy i koniec końców nigdy nie mieliśmy na nie odwagi. Zmiany polegają przecież na wyjściu ze swojej strefy komfortu, bo tylko wtedy jesteśmy w stanie spojrzeć na swoją sytuację w innym świetle, z innej perspektywy. Kluczowym w zmianach jest również zbilansowana dieta, na którą pomysły autorka prezentuje wraz z kilkoma mieszkańcami Okinawy, którzy dzielą się receptami na długie i szczęśliwe życie. Zmiana zaczyna się od samej decyzji o chęci podjęcia się nowych wyzwań, publikacja z pewnością pomoże zarówno tym zdecydowanym jak i tym, którzy jeszcze się wahają.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com

Powiązane Posty

Dobra książka

Elektryzująca przygoda od Danielle Steel

Nowa odsłona mistrzyni Danielle Steel, mistrzyni oczarowywania kobiet w swoich powieściach, nie bez powodu jest autorką bestsellerową, której powieści przekroczyły sprzedaż 300 milionów egzemplarzy, trafiając dzięki temu wynikowi do Księgi Rekordów Guinnessa. “Szpieg” (https://www.taniaksiazka.pl/szpieg-danielle-steel-p-1300081.html), najnowsza pozycja Czytaj więcej…

B jak Bejrut

Libańska wojna domowa w czterech odsłonach

Cztery kobiece historie Iman Younes prezentuje czytelnikom “B jak Bejrut” (https://www.taniaksiazka.pl/b-jak-bejrut-iman-humaydan-p-1329130.html) – cztery powiązane ze sobą narracje, które składają się na szokująca powieść o kobietach, które są zamknięte w tym samym budynku. Na zewnątrz szaleje wojna Czytaj więcej…